Budowa Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

 

Wiadomości

2008-03-13

Nowa siedziba muzeum

Najcenniejsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zostaną zaprezentowane na wystawie już w nowej siedzibie.

Właśnie zakończyły się prace budowlane.

- Za dwa tygodnie rozpoczniemy przeprowadzkę - informuje Wojciech Władyczyn, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

- To gigantyczna, skomplikowana operacja, która potrwa do końca czerwca. Do przeniesienia jest 150 tysięcy cennych eksponatów o różnych gabarytach.

Jeszcze w ubiegłym roku w dotychczasowej siedzibie muzeum przy placu Czackiego przystąpiono do pakowania eksponatów. Zlikwidowano już wszystkie wystawy: stałe i czasowe. Na bieżąco każdy zabytek jest staranie pakowany i opisywany.


Otwarcie dopiero jesienią

1 kwietnia dyrektor otrzyma oficjalnie klucze do nowej siedziby MNZP przy placu Berka Joselewicza. Otwarcie nastąpi na przełomie września i października.

- Teraz będziemy przenosić eksponaty do nowych magazynów - informuje Władyczyn. - Samo ich wyposażenie kosztowało ponad 1,5 miliona złotych. Są chronione instalacją alarmową i przeciwpożarową, posiadają urządzenia do regulacji temperatury oraz wilgotności.

W przeprowadzce wspomogą muzealników żołnierze z 14. Brygady Obrony Terytorialnej w Przemyślu.


Więcej miejsca, więcej eksponatów

Nowoczesna siedziba MNZP jest pierwszym po II wojnie muzeum w Polsce wybudowanym od podstaw. W przestronnych salach wystawienniczych pomieści się znacznie więcej eksponatów niż w starym budynku, gdzie większość zbiorów z konieczności przechowywano w magazynach.

W największej, bo liczącej 300 metrów kwadratowych sali, muzealnicy chcą prezentować m.in. dzieła polskich malarzy, znajdujące się w ukraińskich muzeach.

Ponadto przewidziano m.in. ekspozycję wykopalisk, jakie zgromadzono w trakcie budowy gmachu. W tym miejscu przed wojną znajdowało się tzw. żydowskie miasto.


Kościół odzyska swoją własność

Inwestycja kosztowała 30 mln złotych. 75 procent tej kwoty pochodziło z Unii Europejskiej. Resztę dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski. Dotychczasowa siedziba MNZP (pałac biskupów) powróci do dawnego właściciela, czyli Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Z sal ekspozycyjnych roztacza się widok na Starówkę.

Dariusz Delmanowicz
Źródło: Nowiny

powrót...