Zamek w Krasiczynie

 
Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej w Polsce, należy również do najpiękniejszych zamków w Europie.

Położony jest na trakcie Przemyśl - Sanok, w pobliżu przeprawy przez San, 10 km na zachód od Przemyśla. Jest renesansowym zamkiem bastejowym, otoczonym pięknym parkiem krajobrazowym i
 cennym drzewostanem. Początki zamku sięgają XVI wieku. Powstał w miejscu istniejącej tam pierwotnie warowni. Jego budowę rozpoczął w 1580 roku Stanisław Krasicki, a ukończył w 1633 roku jego młodszy syn Marcin Krasicki - uznawany za jednego z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce. Przekształcił on surowy zamek obronny i niewielką siedzibę rodu we wspaniałą, wielkopańską rezydencję o cechach manierystycznych.
Zamek, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę jaką nadano mu na początku XVII w. Wybudowany w formie czworoboku zorientowany został ścianami według stron świata. W narożach stoją cztery cylindryczne baszty, które już w XVII wieku otrzymały nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka, jako symbole odwiecznego porządku na świecie. Prostokątny, rozległy dziedziniec otaczają od północy i wschodu skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe zakończone piękną, ażurową attyką. Pośrodku skrzydła zachodniego, znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową wieżą Zegarową. Wyjątkowość zamku stanowią między innymi rysunki sgraffitowe na elewacjach. Przedstawiają popiersia cesarzy rzymskich, postacie polskich królów, świętych, przodków Krasickich i sceny myśliwskie. Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych Zamku jest mieszcząca się w baszcie Boskiej kaplica, przyrównywana do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługują również bogato rzeźbione portale, loggie i arkady. Źródło:
www.krasiczyn.com.pl