Budowa Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

 

Wiadomości

2006-05-18

Szkielety opóźnią budowę

Odkrycie starego cmentarzyska może opóźnić budowę nowej siedziby Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Nowoczesny gmach ma kosztować około 30 milionów złotych.

Budowla powstanie na placu Berka Joselewicza w Przemyślu. Prace przy niej trwają od listopada ub. roku. Tuż pod powierzchnią ziemi natrafiono na pozostałości kamienic żydowskich zniszczonych w czasie II wojny światowej. Są to głównie fundamenty i piwnice. Jest bardzo prawdopodobne, że nie wszystkie zostaną rozebrane, lecz wkomponowane w bryłę nowo powstającego gmachu muzeum. W przyszłości powstanie w nim stała ekspozycja poświęcona bogatym dziejom diaspory żydowskiej.

Cmentarzysko sprzed wieków

Dwa tygodnie temu okazało się, że budowa nowej siedziby dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej opóźni się. Zgodnie z planem powinna zostać zakończona w połowie 2007 roku. Powodem przewidywanych perturbacji jest zupełnie niespodziewane odkrycie. Otóż na placu budowy znajduje się cmentarz z XII lub XIII wieku. W głębokich pokładach ziemi archeolodzy znaleźli dobrze zachowane szkielety mężczyzn, kobiet i dzieci. Będą poddane analizie antropologicznej. Na razie zlokalizowano 41 miejsc pochówku.

Gmach dla kurii

Dotychczas wydobyto 14 szkieletów. Kolejne są w trakcie odkrywania. Archeolodzy mają nadzieję, że do końca maja br. uporają się z pracami. Nie wiadomo jednak, czy w ich trakcie nie natrafią na kolejne zaskakujące pozostałości z przeszłości.

Szacowana na około 30 milionów złotych budowa gmachu dla muzeum finansowana jest przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie i Unię Europejską. Dotychczasowa siedziba MNZP przy placu Czackiego, zgodnie z decyzją Komisji Majątkowej, będzie zwrócona prawnemu właścicielowi. Jest nią Kuria Greckokatolicka w Przemyślu.

Źródło: Nowiny

powrót...