Budowa Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

 

Wiadomości

2005-11-17

W Przemyślu odkryto pozostałości po żydowskich kamienicach

W przyszłym Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej będzie stała ekspozycja poświęcona diasporze żydowskiej. Pomysł zrodził się, gdy w wykopach pod budowę muzeum natrafiono na fragmenty zabytkowych budynków należących do Żydów zamieszkujących Przemyśl

Odkopane pozostałości to dawne piwnice i fundamenty kamienic stojących niegdyś na tzw. Rybim Placu, na którym żydowscy kupcy sprzedawali ryby. Żydzi osiedlili się w Przemyślu za czasów Kazimierza Wielkiego. Do II wojny światowej ta część miasta nazywana była żydowskim miastem. Każdego dnia ekipy budowlane odnajdują pod ziemią kolejne fragmenty dawnych kamienic. - Gdyby udało się natrafić na stare piwnice i inne fragmenty kamienic o dużej wartości historycznej, co jest wielce prawdopodobne, to nie będziemy ich rozbierali, lecz zostaną wkomponowane w bryłę nowo powstającego gmachu muzeum - mówi Mariusz Olbromski, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Olbromski chciałby w tej części budynku umieścić stałą ekspozycję poświęconą diasporze żydowskiej. Znalazłyby się w niej m.in. bardzo cenne eksponaty, którymi dysponuje muzeum, związane z mniejszością żydowską zamieszkującą przez wieki w Przemyślu. Część z nich można już oglądać na stałej wystawie "Jeden Bóg, dwie religie, trzy wyznania", która dotyczy również grekokatolików.

Nowo powstający gmach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej ma kosztować ponad 30 mln zł. Większość pieniędzy będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, reszta z Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Planowany termin zakończenia prac to połowa 2007 r. Tym samym Przemyśl byłby pierwszym miastem w powojennej Polsce, w którym powstałoby nowe, wybudowane od podstaw, muzeum.

Obecna siedziba Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej od 1 kwietnia br. stała się własnością kurii greckokatolickiej. Do czasu przeprowadzki do nowo budowanej siedziby muzeum musi płacić kurii czynsz.

Źródło: Gazeta Wyborcza

powrót...