Budowa Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

 

Wiadomości

2002-06-19

Jest projekt budynku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Kamienny bastion - tak określono obiekt, który przedstawiono na zwycięskim projekcie. Muzeum w Przemyślu powstanie, mimo roszczeń gminy żydowskiej do części działki przeznaczonej pod budowę.

Wczoraj w rzeszowskiej hali na Podpromiu zaprezentowano projekty muzeum dla Przemyśla, które wpłynęły na konkurs ogłoszony przez rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Z całej Polski nadesłano aż 104 prace. Zwyciężyli architekci z Krakowa: Marek Kozień, Magdalena Kozień-Kowalska i Katarzyna Kozień-Baczkowska. - O wygranej zdecydowała funkcjonalność zaprojektowanego budynku. Muzeum jest przecież obiektem, w którym są stałe ekspozycje, ale i czasowe. Muszą znajdować się pracownie konserwatorskie, dzieła sztuki muszą być bezpiecznie przechowywane, trzeba też pomyśleć o bezpieczeństwie przy ich wywożeniu. Ten projekt to zapewnia - tłumaczy Władysław Hennig, prezes SARP. Budynek muzeum swą bryłą ma wpisać się w starą zabudowę Przemyśla (niektórzy kręcili jednak nosem, że to architektura za mało nowoczesna, zbyt zamknięta).

Marszałek Bogdan Rzońca (budowa muzeum będzie finansowana ze środków samorządu wojewódzkiego) zapewnił, że budowa ruszy w przyszłym roku. W kontrakcie wojewódzkim zapisano na ten cel około 4,5 mln zł (całość inwestycji wyniesie 25 mln). Marszałek o rozpoczęciu budowy zapewniał nie bez przyczyny, gdyż ostatnio okazało się, że o część działki przy pl. Joselewicza, gdzie ma stanąć muzeum, upomniała się gmina żydowska z Krakowa. - Urząd Miasta w Przemyślu zobowiązał się przejąć te roszczenia na siebie - powiedział nam Paweł Rak, rzecznik marszałka. Działka należała wcześniej bowiem do miasta. Władze Przemyśla przekazując ją w zamian za inny teren samorządowi wojewódzkiemu, zapewniały, że jest wolna od roszczeń.

Źródło: Gazeta Wyborcza

powrót...