Budowa Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

 

Wiadomości

2002-01-16

Muzealne inwestycje

W 2002 r. zostanie rozpoczęta budowa nowej siedziby Muzeum Narodowego. Jego dyrektor, Mariusz Olbromski, nie ukrywa, że nie jest to jedyna inwestycja, którą prowadzić będzie to muzeum.

Otwarcie Muzeum Dzwonów i Fajek, w wieży zegarowej, stało się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w ub. roku. Wspaniale zorganizowana ekspozycja, unikalne eksponaty oraz unikalny charakter takiego muzeum w Polsce, przyciąga od maja 2001 roku rzesze zwiedzających. Mariusz Olbromski, dyr. Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, mówiąc o dalszych planach, przyznał: - Najważniejszym z nich jest

budowa gmachu dla muzeum.

Od jesieni prowadzimy prace remontowe w staromiejskiej kamienicy, Rynek 9. W dalszej kolejności będą one prowadzone w kamienicy przy ul. Serbańskiej 7. Obiekty te, wraz z wieżą zegarową, będą lokalowym zapleczem MNZP.
Rozpoczęto remont kamienicy Rynek 9. Wspaniałe, trzykondygnacyjne piwnice jak i sama kamienica, staną się miejsce do przedstawienia muzealiów związanych z historią miasta i mieszczaństwa. Dyr. Olbromski odkrywając swe plany podkreślił: - W ubiegłym roku oczyściliśmy piwnice. Część z nich przeznaczona zostanie na galerię współczesnej fotografii, a jeden z poziomów piwnicznych na winiarnię węgierską.
W samej kamienicy, uruchomiona ma być część muzealna poświęcona historii Przemyśla od Średniowiecza do przełomu XIX i XX wieku. Będzie tam m.in. wystawa dokumentów, broni i widoków miasta. Zaprezentowane mają być typowe wnętrza mieszczańskie, z kolekcją mebli, strojów i obrazów. Osobna ekspozycja poświęcona ma być fotografiom z przełomu XIX i XX w. autorstwa Bolesława Hennera.
Pytany o pierwsze efekty prowadzonych prac remontowych i adaptacyjnych, Mariusz Olbromski zapewnił, że będą widoczne już pod koniec 2002 r. - Obecnie tworzony jest budżet województwa. Od tego, jakimi środkami będziemy dysponować, zależeć będzie ukończenie prac.
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej stoi przed najpoważniejszym zadaniem jakim jest budowa nowego budynku głównego. z końcem ubiegłego roku zgodnie z umową zawartą przez marszałka województwa z rzeszowskim oddziałem Stowarzyszeniem Architektów Polskich,

ogłoszono konkurs na projekt

nowej siedziby muzeum. Jego rozstrzygnięcie stanowić będzie ważny etap w realizacji tej inwestycji. Pomyślne zakończenie tych prac, stawiać będzie przemyskie muzeum w szeregu najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju.

Źródło: Nowiny

powrót...